Dolar daha yükselir mi?

dolar daha yükselirmi

dolar yükselir mi düşer mi

Ülkemizde döviz fiyatları son aylarda bir yükseliş trendine girdi. Dolar güncel fiyatı 3,396 seviyesinde, ilerleyen zamanlarda dolar kurunun son aylardaki yükselişi sürer mi sorusunun cevabını herkes sorar oldu. Bu hareketlenme sürerse ülke ekonomisi bundan nasıl etkilenir merak konusu ama bu şekilde hızlı bir yükselişin devam etmeyeceğini söylemek yanlış olmaz. Amerika’daki seçimlerin tamamlanması piyasalardaki belirsizlik ortamını durdurmuşa benziyor. Zira kimin kazanacağı sorusu tüm Dünya’da merak edilen bir konuydu ve tüm ülkelerinin borsalarında meraklı bir beklenti vardı. Bu tür ortamlarda gerek altın fiyatları gerekse döviz parametrelerinde ani dalgalanmalar yaratabilir. Çünkü Amerikan siyasetine yön verecek Başkanlığına seçilecek siyasetçilerin anlayışları ve beklentileri farklı olduğundan piyasalar neye göre hareket edeceğini tam olarak belirleyemez.

Döviz, altın ve petrol fiyatları bu belirsizlikten nasibini aldı. Son yıllarda petrol üreten ve satan ülkelerin içinde bulunduğu karışıklık petrol fiyatlarının düşmesine sebep oldu varil fiyatlarındaki düşüş pompa fiyatlarına yansıdı diye aktarmak yanlış olmaz.

Euro fiyatları artmış olmasına rağmen yüzde olarak dolar kadar bir artış göstermedi. Avrupa piyasaları son zamanlarda herhangi bir dalgalanma yaşamadı ve bu euro fiyatlarında değer kaybı yaşamamasındaki en büyük etkenlerden biri, İngiltere’nin euro kullanmaması Avrupa birliği ülkelerini para piyasaları için İngiltere’nin etkisini üşüren nedenlerden biri. Önümüzdeki günlerde piyasalar ile ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*